ODPOWIEDZI NA NAJCZĘSTSZE PYTANIA

Co to jest świetlik rurowy ECO LIGHT TUNNEL?

Świetlik rurowy ECO LIGHT TUNNEL jest nowoczesną konstrukcją pozwalającą oświetlać pomieszczenia światłem naturalnym. Świetlik występuje w dwóch rodzajach – z rurą giętką oraz rurą sztywną.

Jak działa świetlik rurowy ECO LIGHT TUNNEL?

Światło słoneczne wpada do rury światłonośnej przez kopułę świetlika zamontowaną na dachu. Następnie promienie świetlne na zasadzie odbić lustrzanych kierowane są na rozpraszacz. Rozproszone światło wpadające do pomieszczenia równomiernie je doświetla nie powodując przy tym refleksów na gładkich powierzchniach.

Czym różnią się świetliki z gietką rurą od świetlików z rurą sztywną?

Świetliki z rurą giętką FlexiTube przeznaczone są głównie do zastosowań na małe i średnie odległości (do 3m od dachu). Konstrukcja rury giętkiej umożliwia ominięcie przeszkód na drodze od kopuły (na dachu) do miejsca, w którym umieszczony ma być rozpraszacz (w stropie).

Świetliki z rurą sztywną UltraBright bez zastosowania nastawnego kolana przeznaczone są do montażu w sytuacjach gdy otwór w stropie znajduje się bezpośrednio pod otworem na płaskim dachu. Stosując jedno lub dwa nastawne kolana można ominąć przeszkodę bądź ustawić dogodny kąt dostosowany do nachylenia dachu. Najnowsza technologia nano-powłok refleksyjnych zastosowana w rurach sztywnych, daje możliwość na przenoszenie światła na znaczne odległości, nawet kilkunastu metrów. Jest to możliwe dzięki współczynnikowi odbicia 99,5% Odnosząc to do przykładu z życia codziennego rura sztywna (UltraBright) jest efektywniejsza o ok. 20% od domowych luster.

Na jakich pokryciach dachowych może być stosowany świetlik?

Świetliki są przystosowane do montażu na każdym rodzaju dachu, jeśli pokrycie dachu jest faliste należy użyć kołnierza adaptacyjnego. W przypadku dachów spadzistych w przypadku rur UltraBright należy zastosować kolano pozwalające zmienić kierunek biegu rury światłonośnej.

UWAGA! Nie należy montować świetlika na dachu o spadku większym niż 60°!

W jakich rozmiarach dostępne są świetliki ECO LIGHT TUNNEL?

Świetliki z giętką rurą FlexiTube występują w trzech rozmiarach o średnicach przewodów rurowych wynoszących 250 (25 cm), 350 (35 cm), 550 (55 cm).

Świetliki z rurą sztywną UltraBright są dostępne w rozmiarach – 250 (25 cm), 350 (35 cm), 550 (55 cm) oraz do celów przemysłowych 850 (85 cm), konstrukcja przemysłowa daje możliwość zastosowania kolan o kącie 90 stopni umożliwiających prowadzenie rury światłonośnej w poziomie na wybranym odcinku.

Jakie akcesoria dostępne są do świetlików rurowych ECO LIGHT TUNNEL?

Dostępne akcesoria, to:

  • kołnierz adaptacyjny – stosowany do montażu świetlika na falistych pokryciach dachowych (dachówka, blacha falista itp.),
  • oprawa oświetleniowa – umożliwiająca wykorzystanie świetlika jako źródła światła po zmierzchu,
  • tuleja osłonowa – ochraniająca rurę przy przejściu przez stropy betonowe lub inne konstrukcje o ostrych krawędziach,
  • podstawa ocieplana pozwala podnieść kopułę o 40 cm ponad poziom dachu. Rozwiązanie to stosowane jest przy dachach płaskich
  • krzyżak – stosowany jako zabezpieczenie antywłamaniowe w świetlikach o średnicy 55 cm.
  • pierścień podciągowy – stosowany przy montażu świetlika z rurą powyżej 3 m.
  • zestaw sufitowy kwadratowy w wersji do zwykłych sufitów oraz do systemowych 60×60 cm
  • element sufitowy galwanicznie pokryty miedzią lub chromem

Jaką maksymalnie długość przewodu rurowego można zastosować?

W przypadku świetlików z giętką rurą światłonośną zalecamy stosowanie przewodu rurowego o długości nie przekraczającej 6m – dla świetlika 550 o średnicy 55 cm, 3 m – dla świetlika 350 (35 cm) i 2,1 m dla świetlika 250 o średnicy 25 cm.

W przypadku zastosowania rury sztywnej UltraBright długość jest praktycznie nieograniczona gdyż specjalne powłoki rury zapewniają niemalże bezstratne przeniesienie światła.

UWAGA! W przypadku zastosowania w świetliku 550 o średnicy 55 cm rury światłonośnej dłuższej niż 3,6 m konieczne jest zastosowanie pierścienia podciągowego ECO LIGHT TUNNEL.

Jak dobrać długość przewodu rurowego?

Podążając drogą, którą poprowadzona będzie rura światłonośna, należy zmierzyć odcinek od miejsca, w którym będzie montowana kopuła (zazwyczaj na powierzchni dachu bądź podstawie ocieplanej) do miejsca montażu rozpraszacza (na ogół w stropie doświetlanego pomieszczenia). Rura musi być dłuższa o co najmniej kilka centymetrów niż zmierzony odcinek.

Pod jakim kątem można maksymalnie zgiąć giętką rurę światłonośną?

Rurę światłonośną można zgiąć pod niemalże każdym kątem (do ponad 120 stopni). Należy jednak pamiętać, że im większy kąt zgięcia tym większe straty światła.

Czy można zgiąć sztywną rurę światłonośną UltraBright?

Rury UltraBright nie mogą być wyginane. Kierunek przewodu światłonośnego może być w tym przypadku dostosowywany w inny sposób. Do tego celu służy ustawne kolano, które standardowo może zmienić kierunek rury o wartość od 0 do 65 stopni. Umożliwia to zamontowanie świetlika w budynkach o pochyłym dachu.

Na zamówienie dostępne są również kolana o kącie do 90 stopnii, pozwalające między innymi na prowadzenie części rury w poziomie.

Zastosowanie dwóch kolan pozwala na łatwiejsze doprowadzienie rury światłonośnej do wybranego miejsca montażu w stropie.

Czy można zamontować świetlik w ścianie pionowej?

Montaż bezpośrednio na ścianie nie jest przez nas zalecany, ale jest możliwy do wykonania. Nie zalecamy go przede wszystkim ze względu na znaczny spadek efektywności oświetlenia jak i trudniejszy montaż, w tym mogące wystąpić problemy z uszczelnieniem. Świetliki rurowe najlepiej działają gdy kopułę mają umieszczoną w nasłonecznionym miejscu, zwróconą w stronę nieba. W przypadku gdy nie możemy skorzystać z dachu optymalnym rozwiązaniem jest wykonanie i montaż dobudówki (daszku) o nachyleniu powyżej 15 stopni, ale nie więcej jak 60 stopni.

Z jakich materiałów wykonane są poszczególne elementy świetlika ECO LIGHT TUNNEL?

KOPUŁA – Poliwęglan z filtrem UV
ROZPRASZACZE – PMMA z filtrem UV
PRZEWÓD RUROWY – metalizowany poliester (rura giętka). Aluminium, srebro z nano-powłokami refleksyjnymi (rura sztywna).
SZKIELET GIĘTKIEGO PRZEWODU RUROWEGO – drut sprężynowy
OBRÓBKA BLACHARSKA – aluminium powlekane (odporne na korozję)
PIERŚCIEŃ DOLNY – stal nierdzewna
RAMA SUFITOWA – białe tworzywo ABS

Jakie są straty ciepła?

Dla produktów Eco Light Tunnel wartość współczynnika przenikania ciepła wynosi:

– do U=2,3W/(m2.K) dla świetlika 250 o średnicy 25 cm (pow. rozpraszacza 0,05 m2)

– do U=2,2W/(m2.K) dla świetlika 350 o średnicy 35 cm (pow. rozpraszacza 0,1 m2)

– do U=2,1W/(m2.K) dla świetlika 550 o średnicy 55 cm (pow. rozpraszacza 0,24 m2)

– do U=1,8W/(m2.K) dla świetlika 850 o średnicy 85 cm (pow. rozpraszacza 0,57 m2)

Badania wykonane przez ITB, Warszawa. Aprobata techniczna (AT-15-8914/2012).

Ilość światła dostarczana przez świetliki oraz oświetlana powierzchnia?

Ilość światła dostarczanego przez świetlik zależy od wielu czynników. Są to między innymi ekspozycja, pochyłość dachu, długość rury i kąt jej ugięcia w przypadku giętkich rur. Najlepiej, gdy świetlik umieszczony jest od strony południowej, a rura jest jak najkrótsza i nieznacznie wygięta w przypadku rur giętkich. Świetlik z rurą sztywną UltraBright oświetla taki sam obszar, ale światłem o dużo większej intensywności.

  • Świetlik 250 (ø25 cm) doświetla pomieszczenie o wymiarach do 2×2 m
  • Świetlik 350 (ø35 cm) doświetla pomieszczenie o wymiarach do 3×3 m
  • Świetlik 550 (ø55 cm) doświetla pomieszczenie o wymiarach do 5×5 m
  • Świetlik 850 (ø85 cm) doświetla pomieszczenie o wymiarach do 8×8 m

Ile światła może dostarczyć świetlik Eco Light Tunnel z rurą UltraBright

Średnica Maksymalnie Średnio
85 cm 37000 lm 20000 lm
55 cm 16000 lm 8000 lm
35 cm 6500 lm 3200 lm
25 cm 3000 lm 1300 lm

Jakiej wielkości otwory należy wyciąć w dachu i w stropie, aby zamontować świetlik?

ŚREDNICA ŚWIETLIKA ŚREDNICA OTWORU W DACHU ŚREDNICA OTWORU W STROPIE
55 cm 60 cm 58,5 cm
35 cm 40 cm 38,5 cm
25 cm 30 cm 26 cm

Czy kopuła wymaga konserwacji?

Ze względu na sferyczny kształt i rodzaj zastosowanego materiału, kopuła nie wymaga czyszczenia ani konserwacji. Jeśli jednak powstało by zanieczyszczenie wymagające ręcznego usunięcia, należy pamiętać o tym żeby NIE UŻYWAĆ do czyszczenia preparatów zawierających alkohol lub nitro czyli popularnych środków do czyszczenia szyb i rozpuszczalników. Zastosowanie takiego preparatu spowoduje osłabienie struktury materiału i może doprowadzić po pewnym czasie do powstania pęknięć.

Czy montaż jest łatwy?

Z zamontowaniem świetlika poradzi sobie każdy dekarz. Wielu naszych klientów wykonuje montaż samodzielnie. Do każdego opakowania dołączamy szczegółową instrukcję montażu.

Ile czasu zajmuje montaż?

Montaż zwykle trwa około dwóch godzin (wszystko zależy od rodzaju dachu i stropów, w których ma być zainstalowany świetlik).

Czy klient ma gwarancję zwrotu pieniędzy?

Klient może zrezygnować z zakupionego świetlika ECO LIGHT TUNNEL w ciągu 30 dni od daty odebrania przesyłki. Zwracany towar powinien znajdować się w oryginalnym i niezniszczonym opakowaniu, nie może nosić żadnych śladów użycia oraz zawierać wszystkie dostarczone wraz z nim instrukcje, dokumenty i akcesoria. Odsyłany towar powinien być zabezpieczony w taki sposób, aby towar ani jego oryginalne opakowanie nie uległy uszkodzeniu w czasie transportu. Eco Light Project gwarantuje zwrot zapłaconej kwoty, pomniejszonej jednak o koszty wysyłki. Zwrot wykonywany jest poprzez przelew bankowy.

Na jaki okres czasu udzielana jest gwarancja na świetlik?

Okres gwarancji wynosi 7 lat i obejmuje wszystkie elementy produktu.

Gwarancja obejmuje wyłącznie wartość produktu.

Czy z zestawem dostarczana jest obróbka blacharska dachu?

Tak, w skład zestawu wchodzi obróbka blacharska zespolona ze świetlikiem występuje ona w wersji standardowej oraz dostosowanej do podstawy ocieplanej.

Czy przez świetlik można dostać się do wnętrza budynku?

Rozmiar małego 250 (ø25 cm) i średniego 350 (ø35 cm) świetlika uniemożliwia przedostanie się do wnętrza budynku. Klientom korzystającym ze świetlików o średnicy ø55 cm, oferujemy krzyżak zabezpieczający z chromowanej stali.